| Strength Tested: | 2 Times Approved |
| Profile: | 60~364mm (2.4"~14.3") |
| Tilt Range: | +5°~-12° |
| Swivel Range: | +90°~-90° |
| Screen Level: | +3°~-3° |
| Screen Freely Tilting: | Yes |
| Installation: | Solid Wall,Single Stud |
| Panel Type: | Detachable Panel |
| Wall Plate Type: | Fixed Wall Plate |
| Cable Management: | Yes |
| Accessory Kit Package: | Normal/Ziplock Polybag,Compartment Polybag |
| Product Category: | Full-motion TV Wall Mount |
| Rank: | Economy |
| Material: | Steel,Plastic |
| Metal Sheet Thickness: | Wall Panel 2.5mm,connection 2mm (Wall Panel 0.098",connection 0.079") |
| Pipe Size: | 30x15x1.5mm,25x15x1.5mm (1.2"x0.59"x0.059",0.98"x0.59"x0.059") |
| Surface Finish: | Powder Coating |
| Color: | Matte Black |
| Dimensions: | 364x220x220mm (14.3"x8.7"x8.7") |
| Fit Screen Size: | 13"-42" |
| Mounting Hole Pattern : | VESA Only |
| VESA Compatible: | 75x75,100x100,200x100,200x200 |
| Max. VESA: | 200x200 |
| Weight Capacity: | 20kg (44lbs) |