| Weight Capacity: | 35kg (77lbs) |
| Strength Tested: | 3 Times Approved |
| Profile: | 20.5mm (0.81") |
| Tilt Range: | 0°~-8° |
| Screen Freely Tilting: | Yes |
| Installation: | Solid Wall,Double Stud(406mm/450mm/600mm) |
| Panel Type: | Detachable Panel |
| Wall Plate Type: | Fixed Wall Plate |
| Accessory Kit Package: | Normal/Ziplock Polybag |
| Product Category: | Tilt TV Wall Mount |
| Rank: | Economy |
| Material: | Steel |
| Metal Sheet Thickness: | Wall Plate THK=1.2mm cold-rolled sheet,Bracket Arm THK=1.2mm cold-rolled sheet (Wall Plate THK=0.047" cold-rolled sheet,Bracket Arm THK=0.047" cold-rolled sheet) |
| Surface Finish: | Powder Coating |
| Color: | Fine Texture Black |
| Dimensions: | 20.5x665x422mm (0.81"x26.2"x16.6") |
| Fit Screen Size: | 37"-70" |
| Fit Curved TV: | No |
| Mounting Hole Pattern : | VESA & Universal |
| VESA Compatible: | 200x200,300x300,400x200,400x400,600x400 |
| Max. VESA: | 600x400 |